השטיח הוא אחד הפריטים היותר שימושיים בבית. יחד עם זאת, השטיח הוא אחד מפריטי הנוי היפים ביותר. שטיחים איכותיים מיוצרים בצורה ידנית, תוך שהיצרנים המומחים שוזרים בהם צורות וגם לא מעט תמונות. שטיחים סינטטיים עשויים גם הם להיות איכותיים ויוקרתיים. למרות התועלת הרבה ולמרות שהשטיח בהחלט משנה את המראה והאווירה בחלל הפנימי בבית או בעסק, השטיח הוא גם פריט שיש לטפל בו היטב. השטיח דורש פעולות אחזקה אינטנסיביות וקבועות. בנוסף, נדרש ניקוי שטיחים אם וכאשר מצטברים על השטיח כתמים, לכלוך ואבק. המומחים של טים קלין מתמחים בתחזוקה ובניקיון של שטיחים. אופן הניקוי והחומרים שנעשה בהם שימוש הם פונקציה של סוג השטיח ואופי הכתמים שהצטברו עליו. ואולם על כל אלה נרחיב בהמשך המאמר. 

ניקוי שטיחים – סוגי הלכלוך ותהליך הניקוי

 שטיח הוא, כאמור, פריט אשר משפיע הן על המראה והן על האווירה בכל מקום שבו הוא נמצא. השטיח הוא מוליך חום גרוע, וככזה הוא שומר על החום בחלל הפנימי בחורף ועל הקרירות שלו בקיץ. יחד עם זאת, השטיח סופח אליו סוגים שונים של לכלוך, הדורשים טיפול וניקוי לעיתים מזומנות. עם סוגי הלכלוך המאפיינים שטיחים ניתן למנות כדלקמן: 

 • חול ואבק: חול ואבק הוא הלכלוך האופייני ביותר לשטיח. האבק נמצא בכל מקום, ומצטבר בקלות בין השערות של השטיח. אם הדיירים והאורחים בבית עולים על השטיח עם נעליים, החול והאבק רק יוסיפו להצטבר ביתר שאת. יחד איתם יופיעו מזיקים שונים, כמו קרדית האבק, שהיא בעייתית במיוחד למי שסובלים מאסטמה.
 • שערות: שטיחים אוגרים בתוכם גם שיער. מדובר בשיער של דיירי הבית, וכן בשיער של חיות המחמד. מעבר לחוסר האסתטיות, השיער הזה גם מסוכן. הוא עלול להיכנס לדרכי הנשימה של מי שנמצא על השטיח ובסביבתו ובמיוחד ילדים ותינוקות.
 • כתמי זיעה והפרשות גוף: אם על השטיח משחקים ילדים, עלולים להצטבר עליו כתמי זיעה וכתמי הפרשות ופליטות שונות של הילדים ושל חיות המחמד כאחד.
 • כתמי שומן ומזון: אם על השטיח מוגש מזון, במוקדם או במאוחר קורה שייווצרו עליו כתמי שומן ומזון.

 בשורות לעיל נמנו רק חלק מהכתמים והלכלוך שעלולים להצטבר על השטיח. מומחים לדבר מבצעים ניקוי שטיחים איכותי בחלק ניכר מסוגי הלכלוך והכתמים. עם זאת, חשוב להדגיש כי לא כל סוג של לכלוך ניתן להסיר. המומחים של טים קחין יבחנו את השטיח ויבצעו תיאום ציפיות עם הלקוח באשר לתוצאות האפשריות של הניקוי. תחזוקה עצמית של השטיחים הזמנת מומחים שיבצעו ניקוי שטיחים עשויה לפתור הרבה בעיות ולהחזיר את השטיח למראה הרענן והנקי שלו. עם זאת, חשוב לדעת שהשמירה על השטיח איננה מסתכמת רק בניקוי מקצועי. יש פעולות רבות שמסייעות לשמור עליו לאורך זמן. עם הפעולות הללו ניתן למנות: 

 • שאיבת אבק: אבק שמצטבר על השטיח עלול לפגוע בו בצורה משמעותית. בנוסף, האבק הוא מפגע בריאותי משמעותי. מי שסובל מאסטמה או מקשיי נשימה אחרים, מרגיש את הבעייתיות של האבק אפילו יותר. שאיבת אבק קבועה אחת לכמה ימים עשויה לסייע בשמירה על המראה הרענן ועל הבריאות של הדיירים בבית והשוהים בו.
 • ניקוי יסודי: מעבר לשאיבת האסק, יש לנקות את השטיח באופן יסודי אחת לתקופה. הניקוי היסודי יכול לכלול הפיכה של השטיח, מה שגורם לחול ולאבק להיפלט ממנו. בנוסף, אפשר ואפילו כדאי להשתמש בחומרי ניקוי, על פי המלצת המומחים. חשוב להשתמש בחומרים השונים בצורה נכונה, משום שגם חומר הניקוי האיכותי והיעיל ביותר עלול לפגוע בשטיח, אם לא משתמשים בו נכון.
 • טיפול בלכלוך וכתמים: אם נוצר כתם על השטיח, יש כמה פעולות שחייבים לעשות לפני שמזמינים את המומחים לביצוע ניקוי שטיחים איכותי ויסודי. עם הפעולות הללו ניתן למנות איסוף של הלכלוך וטיפול ראשוני בכתם סמוך ככל האפשר למועד שבו הוא נוצר. ההיגיון מאחורי הפעולות הללו היא מניעת ההתחברות של השומנים והלכלוך לשערות של השטיח.

מה אסור לעשות כאשר השטיח מתלכלך

 עד כה דיברנו על פעולות ניקוי יום יומיות וקבועות. בשורות להלן נדבר על דברים שאסור לעשות, גם אם הכתם שהצטבר על השטיח הוא משמעותי ובעייתי. 

 • שימוש בחומרי ניקוי ללא התייעצות: ככל שהשטיח הוא יקר יותר, הוא ככל הנראה גם רגיש יותר לפעולות ניקוי שונות. שימוש בחומרי ניקוי ללא בקרה וללא התייחסות לסיכונים הכרוכים בהם, עלול לגרום נזק משמעותי לשטיח. הנזק יכול להתבטא במראה, ויכול להתבטא גם בפגיעה בשטיח עצמו.
 • שפשוף הכתמים: אם יש דבר שאיננו מומלץ אף פעם, הרי שהוא השפשוף של הכתם. רבים מניחים שאם הם יקרצפו את השטיח, הכתם יוסר. העניין הוא שהכתם אולי ידהה, אבל הוא עלול להתפזר על פני שטח גדול יותר. זאת, נוסף על העובדה שהצבעים של השטיח עלולים להתערב אלה באלה ולפגוע במראה של השטיח.
 • הימנעות מטיפול מיידי בכתמים: השהיית הטיפול בכתמים עלולה לגרום לכך שכשכבר יטפלו בהם, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להסיר אותם. נפל אוכל על השטיח? חשוב לאסוף אותו מייד. נשפך משקה? חשוב לייבש את המקום ולנקות אותו במהירות.

ניקוי שטיחים – השיטות שלנו

שיטת הניקוי של טים קלין היא יסודית ועשויה לתת פתרון במגוון רחב של מצבים ובעיות בשטיח. השיטה כוללת כמה שלבים: 

 • זיהוי הכתמים והלכלוכים והבעייתיות שבהם: לפני שמתחילים לנקות את השטיח, חשוב לאבחן תחילה את הסוג והאופי של הכתמים. רק אחרי בחינה יסודית של השטיח אפשר לדעת באילו חומרים לעשות שימוש ואיך לבצע את העבודה.
 • ניקוי הלכלוך והאבק: לפני שמתחילים בפעולת ניקוי שטיחים אינטנסיבית, המומחים של טים קלין מבצעים שאיבת אבק. חלק משמעותי מהלכלוך מוסר כבר בשלב הזה. אי אפשר לדלג על שאיבת האבק, משום שהימנעות ממנה עלולה להשפיע על איכות הניקוי בהמשך.
 • טיפול פרטני בכתמים: ככל שהכתמים קשים יותר להסרה, כך הם חייבים להיות מטופלים בצורה יסודית מצד אחד אבל זהירה מצד שני. המומחים של טים קלין יצביעו מראש על הכתמים הבעייתיים, ובמיוחד אלה שלא ניתן להסיר אותם לגמרי.
 • ניקוי יסודי של השטיח: ניקוי יסודי של השטיח כולל שימוש אינטנסיבי בחומרי ניקוי, שיחדרו גם לשכבות הפנימיות של השטיח. המומחים של טים קלין יבצעו ניקוי שטיחים בהתאם לסוג השטיח ולדרישות הספציפיות הנובעות ממנו. לשטיחים סינטטיים מתייחסים בצורה מסוימת ואילו לשטיחים יוקרתיים בעבודת יד היחס שונה. זאת, משום שמדובר במוצר עדין ורגיש יותר.

מתי להזמין ניקוי שטיחים

 באופן עקרוני, טיפול קבוע ושמירה על השטיח עשויים להרחיק את המועד שבו מזמינים ניקוי שטיחים יסודי. שאיבת אבק, שמירה על השטיח וניקוי כתמים מהר ככל האפר הם רק חלק מהפעולות הנדרשות. מעבר להן חשוב לעשות שימוש במכשור הנכון ולא להשתמש במברשות גסות כשמדובר בשטיחים עבודת יד, למשל. אם לא ברור איך מתחזקים את השטיח ביום יום, כדאי להתייעץ עם המומחים של טים קלין. הזמנת מומחים נדרשת כאשר הכתמים בולטים ולא ניתן לטפל בהם באופן עצמאי. 


אם יש לכם עניין לטפל באופן יסודי בשטיח שלכם, אתם במקום הנכון. צרו קשר כעת והמומחים של טים קלין יחזרו אליכם בהקדם. הם ילמדו את הבעיה ויתאימו את שיטת הניקוי לאופי הכתמים והלכלוך שהצטברו על השטיח.